Steve JOBS: Prekonaj svoj strach z odmietnutia a neúspechu

steve-jobs-prekonaj svoj strach

V dnešnom uponáhľanom svete si musíme ísť cieľavedomo za svojím snom, tak ako to spravil aj legendárny Steve Jobs. Tiež sa bál neúspechu a odmietnutia. Ak niečo potreboval, veľakrát zaváhal sa opýtať kohokoľvek na čokoľvek. Bojoval stýmto predsudkom. Napríklad keď mal 12, chcel zostrojiť frekvenčné počítadlo, na ktoré mu však chýbali súčiastky. Po dlhom váhaní zozbieral celú svoju detskú mladučkú odvahu a navštívil firmu HP v kalifornskom Palo Alto, kde si vyhľadal číslo na majiteľa Billa Hewletta, ktorému zavolal domov. Predstavil sa a opýtal sa, či by mu mohol sprostredkovať náhradné diely. Bill mu nielenže dal potrebné súčiastky, ale aj robotu na montážnej linke, kde sa počítadlo vyrábalo.

V jeden večer šiel Steve von so spolužiakmi, kde požiadal o tanec slečnu, ktorá sa mu páčila – povedala áno. Ak by sa jej neopýtal, nikdy by sa s ňou neoženil. Keď si chcel nájsť robotu, opýtal sa spolužiačky na názov hotela, kde sa konal nábor. Prišiel bez pozvánky a sadol si vedľa muža, ktorý ho nakoniec zamestnal. Niekedy nabral odvahu hneď, ale niekedy mu to trvalo aj 4 roky. Presne 4 roky mu to trvalo kým nabral odvahu na to, aby požiadal o propagáciu svojho produktu. Napriek tomu však vybudoval technologické impérium známe po celom svete.

Rovnako ako rastie naša túžba po dosiahnutí výsledku, stúpa aj počet myšlienok “Čo ak to nevyjde?”. Občas sa stačí len opýtať, ale my máme strach a nevieme sa zbaviť stresu. Kým nepoznáme odpoveď, sme uviaznutí v neistote. Lenže ak sa neopýtame, odpoveď je 100% nie, pričom s otázkou máme až 50% šancu na úspech. Ak o niečo nepožiadame, nedostaneme nič! Prichádzame tak o množstvo príležitostí. Premýšľajme o tom, čo skutočne chceme dosiahnuť. Nevzdávajme sa! Investujme čas a energiu do toho, aby sme sa naučili nové zručnosti, získali nové poznatky a zažili nové veci. Ak niečo nevieme, smelo sa opýtajme! Musíme sa naučiť prijať zlyhanie – ak sa ho bojíme, ďaleko to nedotiahneme.

Be the first to comment on "Steve JOBS: Prekonaj svoj strach z odmietnutia a neúspechu"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*