Štafetový beh od Tatier k Dunaju od A po Z

Beh Od tatier k dunaju

Štafetový Beh Od Tatier k Dunaju je nádherný 345 km-vý Štafetový beh, ktorý preverí Vašu vytrvalosť, odolnosť a tímového ducha. Podrobnosti o behu nájdete na https://www.odtatierkdunaju.sk . Ako sa pripraviť a celé to prežiť sa dočítate v tomto článku. Na konci článku nájdete Naše video z ročníka 2019 a podrobný zoznam materiálu potrebného na úspešné absolvovanie behu.

Ročník 2019 bol náš tretí ročník a mali sme tie najvyššie ambície. V minulých ročníkoch sme skončili v roku 2017 na peknom 10. mieste a v roku 2018 sme to trochu vylepšili na 8. miesto v Kategória: ALL 9 až 12-členné tímy. V tomto roku sme chceli prekonať výborný výsledok z minulého roka a poprípade sa umiestniť v TOP 5. Ale plány sú plány a z každého nezdaru sa treba poučiť. Možno po prečítaní článku sa poučíte z Našich chýb a vyhnete sa zbytočným nepríjemnostiam.

Príprava

V prvom rade je potrebné dať dohromady vyvážený tím bežcov. Je to dosť členitá trasa a treba mať v tíme pár vrchárov, tempárov a možno aj zjazdárov 🙂 , lebo dve etapy sú iba zbeh dolu kopcom. Môže sa to zdať ako pohodička ale, keď to dáte v tempe 3:30/km tak už to je o niečom inom. 

Keďže celkové náklady na beh sa pohybujú od 1300 eur vyššie, tak je dobré si nájsť pár sponzorov. Môžete osloviť podnikateľov v okolí, svojich známych čo podnikajú. Každý z tímu niekoho pozná a čím viac podnikateľov oslovíte tým lepšie. Naši sponzori, ktorým aj touto cestou chcem veľmi pekne poďakovať boli terrabike, skintex, stastnedomy, odolnepodlahy, 4dent a inventive technologies.

Minimálny rozpočet zahŕňa:

  • Štartovné 450 eur ak stihnete prvý deň registrácie, 650 eur ak stihnete prvé tri dni registrácie a zvyšok 850 eur
  • Náklady na PHM – min 300 eur (pri použití vlastných áut)
  • Jonťáky, Carbogel, magnézium – min 150 eur

Ďalšie náklady: strava, prenájom dodávok, pitie, individuálne potreby atď. Všetko 200 eur a viac.

Ďalší zoznam odporúčaného materiálu nájdete na konci článku.

Pred behom je dobré si dohodnúť miesta, kde budete čakať svojich bežcov po dobehnutí. Toto je dôležité hlavne počas nočných behov, lebo hľadať svoj tím medzi 1000-ckou ľudí v noci je celkom sranda. Aj pitný režim je veľmi dôležitý a preto je dobré sa dohodnúť s bežcom, kde ho budete čakať s vodou alebo s energeťákom. 

To, že každý bežec má poznať svoje úseky je samozrejmosťou, tak ako aj každý šofér má poznať miesta odovzdávok, trasy a ako sa tam dostane, ako aj miesta na odpočinok. Tento beh je dosť únavný, preto je dobré mať vlastného šoféra, ktorý nebude bežať. Aj keď dá sa to zvládnuť aj bez neho.  

Taktiež je dobré sa dohodnúť ešte pred štartom, kto bude náhradným bežcom v prípade, že niekto sa zraní alebo ochorie. Je dobré mať v zálohe aspoň dvoch bežcov, lebo pravidlá pretekov vytvárajú situácie, kde jeden náhradný bežec nestačí.

Možnosť sprievodného cyklistu. Ak máte väčšie auto alebo nosiče na bicykel, tak určite túto možnosť využite. Hlavne počas nočných behov. Niektoré úseky sú fakt tmavé a v prípade úrazu by to mohlo dosť zle dopadnúť. Cyklista má lepšie svetlo a bežec má oveľa lepší prehľad o ceste. Taktiež mu sprievodca môže kedykoľvek podať nápoj.   

Samotný beh

Aj keď niekto tvrdí, že je to hlavne rekreačný beh a nieje to až tak náročné, tak tomu neverte. Možno ak to chcete odbehnúť na pol plynu, ale aj tak to nieje prechádza ružovým sadom. Vždy to bude 345 km a každý z tímu musí odbehnúť cca 30 km. Čo nieje až tak veľa, ale treba si uvedomiť, že je to na 3x a času na regeneráciu medzi jednotlivými behmi nieje až tak veľa, preto si treba vedieť dobre rozložiť sily. Nieje dobré to na prvý beh rozbehnúť na 110% a potom v treťom behu prejsť krokom polovicu etapy. Všetko je to o príprave. Po každom behu celkom pekne zatvrdnete a rozbeh ďalšej etapy bude ťažší a ťažší. Každý bežec by mal poznať svoje limity a tomu prispôsobiť aj svoje výkony. Je jasné, že je to pretek a každý sa dá trochu strhnúť tou atmosférou. Každý Vás povzbudzuje, je dobrá nálada, emočne ste na tom vysoko. Proste super pocity. ALE treba sa vedieť trochu ukľudniť a bežať si to svoje. 90% bežcov má smart hodinky a počas behu sa treba kontrolovať, aby ste to zbytočne neprepálili a aby záchranári mali čo najmenej práce. Hlavne tie dlhé zbehy sú dosť zradné. Nejedného bežca tam nakomplet vyplo a potom išiel pod majákmi do Ružomberka na interné.

Regenerácia medzi behmi je veľmi potrebná. Po behu je menší strečing samozrejmosťou. Doplniť energiu, magnézium, vitamíny atď. Keď máte možnosť a práve sa nepresúvavate na ďalšiu odovzdávku, tak sa naťahovať a rozbehávať. Keď sa presúvate, tak driemkajte alebo spinkajte. Určite treba využiť možnosť si ísť pospať vždy, keď je to možné. Tie dve miesta na oddych bývajú dosť preplnené a hlučné. AK si dokážete nájsť niekde niečo kľudnejšie tak to určite urobte. Po aj menšom oddychu bude ten ranný beh oveľa lepší ako nočný J

Komunikácia. Je dobré, aby tím medzi sebou komunikoval. Tých možností je veľmi veľa Whatsup, Wiber, FB alebo iné aplikácie. Buďte v spojení a povzbudzujte sa. Je dobré sa niekde aj postretávať a pokecať.  Zbytočne sa nezaťažujte blbosťami a negatívnymi vecami. Treba si beh užiť a všetko negatívne nechať na neskôr. Počas behu je veľa emócií a pravidelne sa stáva, že niekto pomerne dobre vypení. Netreba to riešiť s horúcou hlavou, ale radšej nereagovať a ísť ďalej. Po behu na to ani nepomyslíte.

Po behu

Regenerácia, Regenerácia, Regenerácia. Asi najdôležitejšia vec. Doplnenie živín, energie. Masáž, oddych, pivko J .

Po behu je miesto na vyhodnotenie a možné návrhy do budúcna. V kľude sa môžete porozprávať a povedať svoje dojmy, návrhy a postrehy. Štafetový beh Od Tatier k Dunaju je veľmi pekný beh a určite počas behu a  dobehnutí ho už nebude chcieť opakovať J  To sa ale zmení už po dvoch troch dňoch po behu. Sú to pomerne náročné dva dni, kde dostane zabrať Vaša fyzická, ale aj psychická kondícia. Pocit nepohodlia je dosť výrazný a ako tímbuilding je to určite dobrá aktivita.

Zoznam odporúčaného materiálu na pohodlné absolvovanie štafety

Zoznam materiálu na Od tatier k Dunaju

Be the first to comment on "Štafetový beh od Tatier k Dunaju od A po Z"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*