Výlet Barcelona.

Tipy a postrehy

BARCELONA hlavné mesto Katalánska a druhé najväčšie mesto Španielska. Ale to už isto viete a týmto smerom sa nebudeme uberať. Radšej niečo menej formálneho. Na konci článku nájdete veľa fotiek pamiatok, jedla aj s cenami, jedálne a nápojové lístky, ochutnávka múzeí, naša izba a ďalšie zaujímavosti.

Cesta

Leteli sme z Bratislavy na letisko Girona, ktoré je vzdialené cca 90 km od centra Barcelony. Je to menšie letisko na ktorom pristávajú hlavne nízkonákladové spoločnosti. My sme leteli spoločnosťou Ryanair. Letenky nás vyšli na 270 eur. Mali sme fixný termín, tak sme nemohli moc operovať s cenami. Ak nemáte fixný termín, dajú sa letenky zohnať aj do 200 eur pre dve osoby tam a späť. Tiež je možnosť letieť z Viedne. Cenový rozdiel je minimálny. Každý si vyberie čo mu vyhovuje. Let trvá cca 2 hodiny. Tranzit z letiska Girona je bezproblémový. Môžete využiť taxi (cena cca 140 eur do centra Barcelony je strašne vysoká a neodporúčam), ďalšia možnosť je prenajať si auto. Na letisku nájdete veľa zástupcov požičovní a auto na 4 dni sa dá požičať od 40 eur so základnou poistkou. Odporúčam si dať komplet poistenie a potom je cena na 4 dni od cca 80 eur. Túto možnosť treba využiť, ak plánujete behať aj mimo Barcelony, inak sa to neoplatí, lebo v Barcelone tak ako aj v iných metropolách sú preplnené cesty a časté zápchy. Najlepšou voľbou bolo použitie Autobusu. My sme použili spoločnosť Sagales. Cez internet sme si zakúpili lístky a všetko išlo bezproblémovo. Zadávate si tam aj čas nástupu do autobusu, ale nič sa neudeje keď nastúpite na skorší, alebo pri meškaní letu aj na neskorší autobus. Cena lístkov pre 2 osoby tam a späť vyšla na 50 eur. Transport z letiska trvá cca 50 minút. Z letiska Vás priamo odvezie do Centra Barcelony na hlavnú stanicu Estació del Nord. Metro nájdete hneď pri stanici. V blízkosti je aj nádherná promenáda s víťazným oblúkom a vstupom do jedného z hlavných parkov v Barcelone. V parku sa nachádza ZOO a nádherné fontány. Je to výborné miesto na oddych po dlhšej ceste.

Ubytovanie

Ubytovanie sme riešili cez booking. Našli sme pekný 3 hviezdičkový hotel na pláži v okrajovej časti Barcelony – Badalona. Metrom to trvá cca 20 minút z centra. Cena za tri noci 285 eur komplet. Doporučujem si prikúpiť aj raňajky. Cena bola 10 eur osoba/deň, ale stojí to za to. Na raňajkách neušetríte. Ráno sa dobre naraňajkujete, aby ste mali sily na výlety. Výhody ubytovania na okraji sú:

  • Pekné pláže a čisté more (piesočnaté alebo jemne kamienkové),
  • Nižšie ceny ako v cetre (Pivo 0,5l – 3,50 eur, Bageta – 2,50 eur, víno 0,7 – 12 eur),
  • Kľudnejšie prostedie na oddych po dlhých prekráčaných dňoch.

Barcelona

Je to veľmi pekné mesto. Veľmi veľa krásnych uličiek, kde Vás stále niečo prekvapí. Nádherný kostolík, pekná budova, alebo rôzny umelci, ktorý sa snažia uchmatnúť z turistického koláča peňazí. Na dopravu po Barcelone sme využili 3 dňovú kartu na komplet dopravu v meste. Kúpili sme ju spolu aj s Barcelona Kartou, ktorá platí na vstup do vybraných múzeí a sú na nej rôzne zľavy. Cena komplet dopravy a karty bola 82 eur pre dvoch. Osobne to neodporúčam. Pokým nechcete navštíviť všetky múzea v Barcelone, tak sa Vám to neoplatí. Radšej si zakúpte iba dopravu a tých pár múzeí, čo sú v cene si doplatíte. Lebo nie všetky múzea sú s kartou Free. Napríklad Gaudího katedrála – Sagrada Familia sa platí, taktiež múzeum erotiky nieje Free a mnoho ďalších. Jednoducho to neodporúčam, ale každý sa rozhodnite podľa seba a hlavne podľa Vašich plánov.

Čo si určite nenechajte ujsť

Tak samozrejme Katedrála Barcelona, spievajúca Fontána, Picasso múzeum a všetky známe pamiatky sú samozrejmosťou. Ale v Barcelone nájdete aj mnoho ďalších nádherných stavieb a miest.

Fontána Barcelona Park

V parku nájdete takúto nádhernú fontánu. V okolí nájdete veľa ľudí čo trénujú crossfit, bojové umenia, alebo len tak behajú a cvičia.

V zadnej časti parku je vstup do ZOO.

Víťazný oblúk Barcelona

Pred vstupom do parku je nádherná široká promenáda s víťazným oblúkom

Za zmienku stojí aj výlet na kopec Montjuic. Tam nájdete olympijský štadión s múzeom. Staré hradby, veľmi nádherné Národné múzeum Barcelony s fontánou. Už len okolie a samotná budova múzea je úžasná.

Olympijský štadión Barcelona

Olympijský štadión

Národné múzeum aj s fontánou.

Ono sa to ani nedá tak odfotiť, aby to zachytilo tú krásu a ducha týchto miest. Predsa len sa tu konala celosvetová výstava v rokoch 1921 a Olympiáda v roku 1992. 

Jedlo a stravovanie

V Barcelone je na každom rohu nejaká pekáreň kde nájdete čerstvé Bagety, croissanty, sendviče, sladké pečivo atď. Cenovo to vychádza na cca 3 eura. Taktiež nájdete veľa malých reštaurácií kde všade ponúkajú pizzu, cestoviny, morské potvorky, lasagne. Ale môžete nájsť aj reštauráciu WOK, kde za 15 eur na osobu sa môžete najesť koľko vládzete. V ponuke ryža, hranolky, zemiaky, kura, ryby, šaláty a veľa veľa ďalšieho. Vid fotky na konci. Ako uvidíte na fotkách. Menu lístky sú iba v Španielčine. Taktiež cenovky nájdete len sporadicky. Cenovky nenájdete ani v menších potravinách alebo v bufetoch. Väčšinou sa ale po Anglicky dorozumiete a oni Vám cenu povedia.

Záverom

Počas celého pobytu sme sa cítili bezpečne. V metre, v centre, v nočných hodinách bolo vidno policajtov ale aj SBS. V centre bolo vidno pár  divných individuí ale nebolo ich tak veľa. Myslím že BA je na tom o dosť horšie. A to aj v ďalších veciach. Všade boli cyklistické chodníky, ktoré mali svoje pruhy a aj svoje prechody cez cestu. Bolo tu pomerne čisto. Ľudia boli veľmi milý a nápomocný. Jedným slovom PARÁDA. Odporúčam pre všetkých cestovateľov.

Asi iba jednu nevýhodu to má. Keď sa vrátite na Slovensko a vidíte, že nevieme vybudovať jeden tunel v 21. storočí. ????  A Metro v Barcelone stavali v 1920 roku. To len tak na zamyslenie 🙂

Be the first to comment on "Výlet Barcelona."

Leave a comment

Your email address will not be published.


*