Jedinečnosť a jemný nádych exoticky vnáša do čoraz väčšieho počtu interiérov koloniálny nábytok. Jeho nezameniteľnosť spočíva nielen v originálnom dizajne, ale aj v použití pevných a kvalitných materiálov z netradičných drevín. Pokiaľ hľadáte spôsob, ako zaujímavo oživiť váš príbytok, vyskúšajte skombinovať staré s novým a vytvorte si tak neopakovateľnú atmosféru domova.
Kolonializmus a nábytok
Pokiaľ vás zaujíma, ako sa vyvinul koloniálny nábytok v podobe, v akej ho poznáme dnes, musíme ísť hlbšie do minulosti. Presnejšie do dôb moreplavcov, ktorí vo svojich príbytkoch v novoobjavených krajinách s obľubou kombinovali pôvodne tradičné kúsky s exotickými, a tak sa vyvinul jedinečný koloniálny štýl, ktorý oživuje interiéry dodnes.
Exotický masív
Základný materiálom na výrobu koloniálneho nábytku je, samozrejme, drevo. Avšak, nejedná sa o klasické dreviny, ktoré rastú v európskych krajinách. Naopak, ide o exotické materiály ako Indický palisander, mango či agát, pričom všetky zaujmú netradičnou farbou a drevokresbou. Okrem toho sú tieto dreviny veľmi tvrdé a odolné, preto sú vhodné aj na konštrukciu namáhanejších kúskov nábytku.
Originálna drevorezba
Ďalším prvkom typickým pre koloniálny nábytok je drevorezba. Môžeme ju nájsť na dvierkach, zásuvkách, v podobe ozdobných líšt alebo nôžok. Okrem toho ju dopĺňajú aj zaujímavo kované úchyty, ktoré nielen umožňujú pohodlné otvorenie úložných priestorov, ale taktiež spĺňajú estetickú hodnotu.
S čím kombinovať koloniálny nábytok?
Atmosféru exotiky v interiéri dokáže ľahko vyčariť aj pomocou niekoľkých základných kúskov nábytku v koloniálnom štýle, ktoré sú účelne skombinované s vhodnými doplnkami. Sú to najmä drevené sošky, farebné sklenené svietniky alebo koberce,vankúše, závesy či iné tkaniny so zveriacimi motívmi. Celý dojem na záver zvýrazníte, ak do rohu miestnosti umiestnite exotickú rastlinu a zapálite jednu či dve vonné sviečky.
Be the first to comment on "Objavte krásu koloniálneho nábytku"