Akú žijeme konzumnú dobu?

konzumná doba

Valí sa na nás zo všetkých strán každý deň – uponáhľaná premodernizovaná doba. Dnešná doba nezmenila len to, čo je okolo nás, ale tiež aj myslenie, spôsob života ľudí a predovšetkým ich správanie.

Aké sú jej následky?

Ľudia sa neustále porovnávajú a chcú byť za každú cenu najlepší. Kupujú viac jedla a vecí, ako sú schopní spotrebovať a nakoniec aj tak končia v odpadkoch. Rýchly spôsob života vedie k nezdravej životospráve – sedavé zamestnanie, málo pohybu, zlá strava. Ľudia sa prestali medzi sebou stretávať, nevedia sa už tešiť ani z maličkostí – kontakt nahradili sociálne siete.

Je potrebné sa neustále porovnávať a predbiehať?  Rozmýšľame niekedy nad tým, čo vlastne kupujeme? Alebo nám reklama našepkáva, čo si kúpiť a čo rozhodne nie?

veľa vecí

Viac nie je zárukou na šťastnejší a lepší život

Viac oblečenia a vecí v skrini a ani plná chladnička nezabezpečia viac spokojnosti. Každá kúpa veci predstavuje chvíľu nadšenia – človek sa veľmi rýchlo nadchne a následne to z neho ešte rýchlejšie opadne. Funguje to stále dokola – reklama, nátlak, zľavy a hypotéky. Dokážeme tomuto tlaku odolávať?

Najviac trpí životné prostredie

Dnešná spoločnosť masového konzumu ovplyvňuje najmä naše životné prostredie. Zmeny v klíme, ozónová diera alebo iné vážne environmentálne problémy sú dôsledkom masovej konzumnej spoločnosti. Doba je rýchla a všetkého je nadbytok. Jednorazové produkty výrazne zaťažujú životné prostredie.

Koľko funkčných veci dnes ľudia nepoužívajú, vyhadzujú?

Zamyslite sa, koľko vecí ste si za poslednú dobu kúpili a vôbec ich nevyužívate? Zaberajú vám doma priestor a neskôr končia na skládke odpadu. Práve preto existuje riešenie – rôzne weby a portály, vďaka ktorým človek dokáže vymieňať veci.

Výmena cez internet

Ako to funguje? Veľmi ľahko. Na špecializovaný portál vložíte klasický inzerát ako za účelom predaja. S tým rozdielom, že za danú vec nedostanete peniaze, ale inú vec. Registrácia na takýchto portáloch je bezplatná.

Aj keď klasický barter na Slovensku síce nefunguje, takýto portál je väčšinou e-shop, kde veci môžete vymieňať za body. Následne si získané body vymeníte za to, čo potrebujete. Fantázii sa medze nekladú. Vyskúšajte a nechajte sa prekvapiť, čo vám druhí ponúknu.

Zdroj foto: pixabay.com

Be the first to comment on "Akú žijeme konzumnú dobu?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*