Kožené sedačky

kožená sedačka

Pokiaľ vám to rozpočet a osobné presvedčenie dovoľuje, kožené sedačky sú určite niečo, čo stojí za to vlastniť. I keď ide o drahší materiál, prináša množstvo výhod. Ak si navyše potrpíte na luxus a poťahy z obyčajných látok sa k vášmu životnému štýlu nehodia, koža je to, čo by ste mali pri výbere sedačkovej súpravy zvoliť. Dajte si však pozor! Pri výbere sa nenechajte spliesť podobným názvom poťahu inej kvality a prevedenia– koženkovým poťahom. Je lacnejší a určite nevyzerá tak dobre, ako pravá koža. Okrem nižšej ceny je aj nižšia kvalita. Koženka sa začne časom trhať a nevyzerá pekne, čo vás donúti zamyslieť sa nad prečalúnením- teda zmenou poťahu sedačky. Pri pravej koži s týmto problémom bojovať nemusíte takmer vôbec.

Prečo vlastniť koženú sedačku?

Výhod je hneď niekoľko. Ak vás teda neodradí vyššia cena, pomôcť učiniť správne rozhodnutie vám môže tieto 3 dôvody pre kúpu koženej sedačky:

 1. Trvácnosť

Kvalitné kožené sedačky pri správnom zaobchádzaní vydržia niekoľko rokov, mnohokrát aj vyše dekádu. Nič ich tak jednoducho nezničí a sú veľmi odolné.

 1. Jednoduché čistenie

Koža sa veľmi jednoducho čistí a každej škvrny sa celkom rýchlo zbavíte. Nestane sa vám teda, že pri pozeraní filmu alebo oddychu na sedačke po vás zostane nevyčistiteľná stopa v podobe škvrny od pitia alebo jedla. Na rozdiel od látkových sedačiek sa tekutiny do čalúnenia nevpíjajú a na zotretie vám stačí obyčajná handra. Ak chcete niečo viac ako handru, použite prípravky špeciálne určené pre čistenie kože- saponátom a iným, podobným prípravkom by ste si mohli svoju sedaciu súpravu poškodiť.

3. Luxus

Koža vždy budila dojem luxusu a prepychu. Prečo si takéto príjemné pocity nedopriať aj v pohodlí domova? Kožené sedačky sa často používajú v automobiloch vyššej cenovej kategórie, takže aj keď budete u seba v obývačke, budete mať pocit, že sedíte n luxusnom aute, nehovoriac o pohodlí, ktoré so sebou kožené sedačky prinášajú.

Ako sa správne starať o kožu?

Keď si niečo kupujete, mali by ste myslieť na to, ako sa o danú vec starať, aby bola pekná čo najdlhšie a aby vám dlho slúžila. Ak by ste chceli udržiavať sedaciu súpravu sami a pomoc odborníkov necháte pre ostatných, je dôležité dodržiavať niekoľko zásad:

 • Správna handrička

Svoju koženú sedaciu súpravu čistite len mäkkými handričkami a hubkami. Ak použijete ovčiu vlnu, vaša sedačka sa vám poďakuje. Drsné a tvrdé handry môžu povrch poškodiť a už ho do pôvodného stavu viac nedostanete.

 • Ideálny prostriedok

V obchode s nábytkom alebo v autoservise predávajú produkty priamo určené na kožené povrchy. Spôsob, ako ich použiť vám povie buď predajca, alebo sa ho iste dočítate na zadnej strane produktu. Pri použití čistiaceho prostriedku sa vytvorí hustá pena, na ktorú sa naviaže všetka špina a nečistoty. Penu následne zotriete vlhčenou handričkou a po vlhkom čistení sedačku pretriete suchou handrou.

 • Destilovaná/ predvarená voda

Pri čistení by ste mali využívať výlučne destilovanú alebo predvarenú vodu. Pri čistení môžu vznikať fľaky a šmuhy, avšak v destilovanou vodou by ste im mohli predísť.

 • Vyhnite sa teplu a priamemu slnku

Koži nie je príjemné, ak je na priamom slnečnom svetle alebo pri tepelnom zdroji. Vyhnite sa preto umiestneniu sedacej súpravy pri radiátoroch, ohrievačoch a krboch.

sedačka z kože

Pozor pri kúpe!

Nenechajte sa zlákať nižšou cenou koženej sedacej súpravy. Nižšia cena ide ruka v ruke s nižšou kvalitou a kožená sedačka z nižšej cenovej kategórie nemusí vydržať tak dlho, ako kvalitná výroba. Preto si dávajte pozor, keď sedačku kupujete. Aj keď sa vám zdá, že pri lacnejšej koženej sedačke ušetríte, v dlhodobom dôsledku po zopár rokoch musíte kvôli poškodeniu kupovať novú sedačku, takže miniete viac, než by ste kúpili kvalitnú koženú sedačku v prvom mieste.

Treba teda dohliadať na niekoľko kritérií:

 1. Cena

Pri cene platí priama úmera- čím vyššia kvalita, tým vyššia cena. Najmä pri luxusných kožených sedacích súpravách. Nebojte sa investovať- investícia sa vám vráti v podobe dlhotrvácneho pohodlného a oku lahodiacemu posedeniu.

 1. Kvalita

Pri drahých sedacích súpravách musí byť kvalitná nie len koža, ale aj konštrukcia. Ak je sedačka prevedená veľmi profesionálne a je pokrytá nekvalitou kožou, pôsobí po čase sedačka veľmi lacno a opotrebovane. Dbajte, aby cene odpovedalo všetko- materiály a aj prevedenie.

 1. Farba

Kvalitná koža by mala mať rovnomerné sfarbenie. Mala by mať jeden odtieň a nemala by sa veľmi vychyľovať. Pri látke sa môže skombinovať viacero nití, koža je o čosi komplexnejšia.

 1. Trvácnosť

Kúpa sedačky je pravdepodobne záležitosť, s ktorou počítate na dlhšie obdobie. Držte sa zásady, tá najlepšia koženka vydrží ani zďaleka tak dlho, ako kvalitná koža. Pri správnej údržbe vydrží 8-10 rokov a pri väčšej investícií do vyššej kvality vydrží sedačka aj 20-30 rokov.

 1. Opracovanie

Dá sa vyhovieť takmer každému, či už má záujemca o koženú sedačku zálusk na hladkú a šmykľavú kožu, alebo nerovnú s materiálovým vzorovaním.

Mínusy kožených sedacích súprav

Nie je všetko v živote úplne ideálne a aj kvalitné kožené sedačky so sebou prinášajú zopár negatívnych vlastností a mínusov.

Cena je jedným z nich. Ak nemáte na koženú sedačku, iste vám bude dobre slúžiť aj látková sedačka. Nevyzerá až tak luxusne, ale nie vždy je luxus to, čo hľadáte. Do rodinného prostredia s malými deťmi je určite vhodnejšia cenovo dostupnejšia sedačka.

Opotrebovanie kože je druhým mínusom. Nedá sa dostatočne zvýrazniť, že o kožu sa treba poriadne starať. Tak, ako sa staráte o svoju vlastnú, by ste sa mali starať aj o kožu vašej sedačky. Ak tak neučiníte, môžete počítať s popraskaním povrchu a rýchlym opotrebovaním.

Najmä počas letných mesiacov sa môže stať, že sa bude na povrchu udržiavať vlhkosť. Niekomu to vadí viac, niekomu menej. Môže sa stať, že ak si na sedačku sadnete obnaženou časťou tela, nepríjemne sa na ňu „prilepíte“.

Posledným mínusom je osobné presvedčenie. Ak žijete životným štýlom, ktorým nechcete ohrozovať  život zvierat, kožená sedačka môže predstavovať závažný morálny problém. Je nepredstaviteľné mať v dome niečo, čo pochádza z živého stvorenia. Ak sa vám však koža ako materiál veľmi páči, určite vám dobre poslúži koženka.

 

Be the first to comment on "Kožené sedačky"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*