Výber novej podlahy: Čo všetko vziať do úvahy?

gumena podlaha

Podlaha nie je len vrchnou krytinou, ale tiež aj podkladovou vrstvou. Pri jej výbere treba vziať do úvahy množstvo faktorov. Máte hyperaktívne deti? Potom by ste si mali zvoliť pevnejšiu verziu a predvídať možným nehodám. Hľadáte podlahu pre kancelárske alebo priemyselné priestory? Na to sú určené vysoko odolné podlahy.

 

Typy podláh

Na začiatku je dôležité rozhodnúť sa pre typ podlahy. Poďme sa pozrieť na ich výhody:

  • Podlahy PVC – skvele zapadnú aj do frekventovaných priestorov, moderná verzia PVC znesie aj záťaž, dlhá životnosť, široká škála farieb, mäkčená verzia vhodná napríklad do detskej izby
  • Drevená – cenovo drahšia, vyniká tepelno-izolačnými vlastnosťami, je prírodná, vhodná do obývačky alebo detskej izby
  • Laminátová – cenovo dostupnejšia, veľmi obľúbená, odolná voči opotrebovaniu, výhodná je jednoduchá montáž a farebná stálosť, nazývané aj plávajúca podlaha, vhodná do všetkých miestností, v prípade kúpeľne potrebná vodeodolná verzia
  • Linoleum – 100% prírodný, nenarušuje životné prostredie, kvalitná a vysoko estetická voľba
  • Vinylová – tento druh podlahy je vodeodolný, teplý, komfort pre chôdzu, odporúča sa do kuchyne a kúpelňe
  • Liata – ľahko-udržateľná podlaha, vytvorí sa hladká vrstva bez trhlín
  • Korok – skvelé tepelné a izolačné, vhodný materiál pre kuchynu a kúpelňu
  • Dlažba – lacná, pevná a odolná voči poškodeniu, keramická verzia predstavuje klasiku, je chladnejšia, vhodná do kúpelňe
  • Marmoleum – vyrobená z čisto prírodných látok, je odolná, antialergénna a antistatická, výhodou je dlhá životnosť

Plávajúca alebo lepená?

Pri laminátovej podlahe sa niekedy stretávame s touto dilemou. Na Slovensku je uprednostňovaná plávajúca podlaha pre jednoduchú pokládku a výmenu, no v iných krajinách vidia skôr jej nevýhody.

Medzi nich zaraďujú horšiu izoláciu proti hluku, nízku odolnosť pri zatečení. Na rozdiel od lepenej podlahy tu hrozí väčšia šanca zvlhnutia v škárach

Hrúbka podlahy

Ďalším kritériom pre výber podlahoviny je hrúbka podlahy. Vynil, linoleum alebo dlažba (celoplošne lepené) s malou hrúbkou zdvihnú podlahu približne o tri milimetre. Výška pri drevenej podlahe sa zdvihne medzi siedmymipätnástimi milimetrami, pri laminátovej zhruba o osem milimetrov. Pri voľbe plávajúcej podlahy počítajte ešte s hrúbkou protihlukovej podložky (zhruba dva milimetre).

Farba tiež zaváži

Potrebujete opticky zmenšiť miestnosť? Zvoľte si tmavšie a teplé farby podlahy a aj stien. Na druhej strane svetlejšie odtiene premenia miestnosť na väčšiu. Odporúča sa však použiť tú istú farbu podlahy pre všetky miestnosti kvôli zjednoteniu priestoru.

Náš tip: Vezmite si vzorku podlahy z predajne a pozrite sa na ňu pod svetlom vo vašom interiéri.

Vysoko odolné podlahy v priemysle

odolna podlaha v reštauráciíSúčasné priemyselné a logistické priestory musia podliehať vysokým nárokom. Vyžadujú si splnenie prevádzkových podmienok. Je nevyhnutné vyhovieť požiadavkám pre umiestnenie výrobných liniek a ťažkých strojov, aby priemyselné podlahy dokázali odolať extrémnej záťaži a súčasne zodpovedať požiadavkám rovinatosti skladov.

Riešením môže byť práve odolná podlaha, ktorá je vhodná do výrobných hál, servisoch, opravovní, dielní či iných priestorov podmieňujúcich vysokú záťaž. Takisto si nájde svoje využitie pri športoviskách, v zdravotníctve alebo aj komerčných a kancelárskych priestoroch.

 

Be the first to comment on "Výber novej podlahy: Čo všetko vziať do úvahy?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*