Kúpiť dom alebo pozemok?

novostavba

vyberáme hypotékuRozmýšľate o novom bývaní? Stále váhate medzi novostavbou a rekonštrukciou staršieho domu? Každý ako na prvé hladí na svoje financie. Práve v takýchto situáciách sa vynárajú otázky starý dom či novostavba? Samozrejmosťou je, že ten kto nemá finančné obmedzenie, určite siahne po kúpe pozemku a postaví si dom svojich snov za pomoci najlepších remeselníkov. Čo však spravia tí z nás, ktorí nemajú možnosť neobmedzených finančných prostriedkov? Snažiť sa bývať luxusne napriek tomu, že vaše finančné zdroje majú obmedzenie a vy presne viete čo si môžete dovoliť a čo nie?

 

Dom podľa vlastných predstáv

 

Dom snov, dom vlastných predstáv… Aj tak sa dá nazvať dom, ktorý máme v pláne si postaviť, navrhnúť či nechať postaviť kvalitnou stavebnou firmou. Samozrejmosťou pri kúpe pozemku v Nových Zámkoch, Nitre či inom meste na Slovensku a stavaní nového domu je, že to so sebou obnáša isté výhody ale aj nevýhody. Jednou z výhod novostavby je, že si ju postavíme tak ako my chceme a nevyžaduje si žiadnu rekonštrukciu. Výhodou je taktiež aj možnosť vybudovania si vlastného parkovania na rozdiel od už staršieho domu, pri ktorom mohlo byť ale aj nemuselo byť riešené parkovanie. Dnes je vo zvyku, že každá rodina má viac ako len jedno auto a to je v niektorých situáciách pri starších nehnuteľnostiach problém. Miesta na parkovanie sú nedoriešené a tak počet záujemcov klesá.

Pýtate sa či má novostavba aj nevýhody?

novostavbaJe samozrejmosťou, že každá nehnuteľnosť má svoje pre a proti. Nezáleží na tom či sa to týka už hotového domu alebo len kúpy pozemku a plánovania novej výstavby. Ak ste mladá rodina s deťmi, možno aj bez detí ako prvý problém novostavby sa vám časom bude zdať slabá obývateľnosť. Novostavby zväčša vyrastajú na poliach, kde pred tým nič nebolo. V tom prípade je jasné, že v okolí bude slabá občianska vybavenosť. Čo to znamená? V okolí vášho domu budú len iné domy. Ľudia ešte nie sú zabývaný a nemajú medzi sebou také vzťahy ako keď kupujete staršiu nehnuteľnosť a tým získavate aj stálych susedov. V okolí novovybudovaných domov nie sú obchody, žiadne podniky a väčšinou ani žiadne poskytované služby. Všade ste odkázaní chodiť autom, lebo veľa pozemkov, kde vznikajú novostavby nemajú doriešenú mestskú dopravu.

Ďalšou nevýhodou novostavby je, že síce si môžete kúpiť pozemok aký veľký chcete, ale zvyčajne majú pozemky na domy vopred dané rozmery a sú to rozmery na postavenie domčeku a zostane vám nejaký ten kúsok záhradky navyše. Čiže ak ste veľký záhradkár a ak túžite po veľkom pozemku zvážte kúpu pozemku viac krát. Čím bude väčší pozemok, tým bude vyššia aj jeho cena.

Domov, ktorý má minulosť

Mnohokrát sa rozhodujeme práve pre starší, lacnejší dom, ktorý máme v pláne podľa svojich predstáv postupne zrekonštruovať. Ak ste sa rozhodli pre dom, ktorý už bol v minulosti obývaný musíte brať do úvahy aj jeho minulosť. Stará stavba má svoju dušu a tú v novostavbách nenájdete.

Ak natrafíte na pekný, obývateľný dom, je možné, že sa budete tešiť s vyrezávaných okeníc či vysokých stropov, áno aj takéto neobvyklé a voľakedajšie nehnuteľnosti sa v Nových Zámkoch nachádzajú. Staré domy majú veľkú výhodu, že i keď dom možno nie je nejako veľmi ohurujúci, no väčšina z nich bola postavená na veľkých v niektorých prípadoch až obrovských pozemkoch. Na väčšine pozemkov býva zvyčajne vysadený aj ovocný sad, a tým získate aj úrodu. Výhodu starších domov je aj to, že takéto domy majú v blízkosti aj občiansku vybavenosť akou je napríklad lekár, obchodné domy, detské ihriská či reštaurácie. Zeleň v okolí starších domov býva už vžitá s prostredím, a všetko v okolí má svoj vek.

 

V niektorých prípadoch stojí za zváženie otázka či sa oplatí starý dom rekonštruovať a či nie je jednoduchším spôsobom starý dom zbúrať a postaviť na pozemku nový dom.

Be the first to comment on "Kúpiť dom alebo pozemok?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*