Ako si správne vyberiem turistický a kempingový varič ?

kvalitný turistický varič

Praženica na raňajky pri východe slnka, či voňavý guľášik s partiou v lese? Dať si teplé jedlo v prírode je určite príjemné a príjemné môže byť aj samotné varenie. S turistickým varičom dokážete pripraviť naozajstné dobroty v akomkoľvek prostredí.

Pred tým, než pôjdete nakupovať

Popremýšľajte, či potrebujete výkonný typ variča, alebo vám postačí úspornejší, na občasné varenie. Okrem ceny by vás mali zaujímať aj funkcie, veľkosť, druh a dostupnosť paliva.

Plynové variče

kvalitný turistický varčc jetboil flashAk putujete do civilizovanejších podmienok a budete variť za počasia, ktoré nepresiahne mínusové teploty, odporúčame vám plynový varič. Tento varič zvládne prípravu zložitejších pokrmov a jeho preprava, príprava a ovládanie sú skutočne jednoduché.

Hlavnou výhodou je obstarávacia cena, ktorá je nízka a jeho obsluha je naozaj nenáročná. Výkon si môžete jednoducho regulovať. Sú ľahké, skladné a čo sa týka údržby, bežné závady sú väčšinou ľahko opraviteľné. Práve vďaka týmto výhodám patria plynové variče medzi najpredávanejšie typy.

Súčasti variča pozostávanú z plynovej bomby a horáku. Plynová bomba so zmesou propán – butánu, alebo propán – isobutanu sa napája buď cez závit, alebo sa napichne, no v tomto prípade musí byť náplň pripojená, až kým nedôjde.

Nevyhovujúce sú do zimy, už aj teplota okolo 0 stupňov s ním môže zamávať a prevádzkové náklady sú vyššie ako u varičov benzínových.

Benzínové variče

kvalitný benzínový varič pre turistovNa trhu existuje rada outdoorových varičov, ktoré zvládnu aj ťažšie podmienky, no priplatíte si za ne viac. Variče na benzín sú práve tou drahšou alternatívou, avšak sú veľmi spoľahlivé, dostupnosť paliva je takmer všade, a tak ho netreba nosiť so sebou. Nafta, benzín, či petrolej sa dá ľahko zohnať pomaly na každej čerpacej stanici.

Do veľmi náročných klimatických podmienok je ako vyšitý. S benzínovým varičom pripravíte jedlo naozaj ľahko aj v mínusových teplotách.

Medzi jeho nevýhody patrí veľkosť, je ťažší a väčší ako plynový varič, zložitejšia obsluha, regulácia plameňa je obmedzená a čistenie a servis sú tiež komplikovanejšie.

Alternatívne variče

Tieto variče nie sú až tak rozšírené medzi spotrebiteľmi, pracujú na báze alternatívneho paliva. Liehový varič je relatívne lacné riešenie s ľahkým ovládaním a dobrou manipulovateľnosťou, no využíva sa skôr ako krajné riešenie. Ďalším typom paliva môže byť drevo, uhlie, alebo aj slnečná energia.

Be the first to comment on "Ako si správne vyberiem turistický a kempingový varič ?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*