Po dlhom dni v práci určite oceníte chvíle odpočinku na gauči so šálkou čaju a knihou v ruke. Aby sa mohol stať váš čalúnený nábytok oázou pohodlia, vyžaduje si riadnu údržbu a pravidelnú starostlivosť.
Tu sú niektoré z vecí, ktoré budete potrebovať:
- suchá handrička
- vysávač s nadstavcom na čalúnenie
- miska s vodou
- detské obrúsky
- čistič na čalúnenie
- viacúčelová kefa
Tkanina, kože a koženky, najbežnejšie poťahové materiály, si vyžadujú proces čistenia, ktorý sa len mierne líši v technike a druhu použitého rozpúšťadla.
Tkanina
- Skôr ako začnete, látku (mikrovlákno, hodváb atď.) dôkladne (aj v záhyboch) povysávajte. Uistite sa, či používate vysávač s nadstavcom na vysávanie čalúneného nábytku.
- Po vysatí prachu jemne nastriekajte na všetky kusy čalúneného nábytku čistiaci prostriedok. Najprv otestujte sprej na skrytom mieste, nestriekajte ho priamo na tkaninu pohovky.
- Suchou handričkou z mikrovlákna krúživým pohybom rovnomerne očistite čalúnenie. Na záver sa úplne zbavte čistiaceho roztoku. Vyhnite sa používaniu farebných alebo potlačených handričiek, pretože tie môžu čalúnenie zafarbiť.
- Na odstránenie škvŕn na látkových sedacích súpravách použite alkohol v spreji (izopropylalkohol). Opäť ho najprv nastriekajte na skryté miesto čalúnenia, aby ste sa vyhli problémom. Jemne utrite na povrchu, kým sú škvrny sotva viditeľné.
- Tiež dávajte pozor na chemické zložky v čističoch a vyhnite sa používaniu čohokoľvek, čo má perc (perchloroethylene). Perc je chlórové rozpúšťadlo, ktoré je notoricky známe pre svoje škodlivé účinky na zdravie. Skúste netoxické a non-chlórové rozpúšťadlá, aby ste boli v bezpečí.
Koža
- Pred samotným čistením koženého čalúnenia najprv nábytok povysávajte. Nezabudnite povysávať aj záhyby a všetky zákutia, kde je najviac nahromadený prach a rôzne nečistoty.
- Naneste malé množstvo čističa kože na suchú utierku a jemne ňou utrite povrch.
- Ak nemáte možnosť kúpiť si čistič kože v najbližšom obchode, môžete alternatívne zvoliť aj ocot. Namočte doň suchú handričku, utrite ňou váš kožený nábytok a určite dosiahnete rovnaký výsledok ako s čističom na kožené čalúnenie.
- Aj napriek tomu, že vlhkosť je ideálnym prostredím pre rôzne druhy plesní, používajte čistič kože a rozpúšťadlá minimálne. Namiesto toho si vystačte iba s pravidelným vysávaním.
- Na odstránenie škvŕn z koženého nábytku použite sprej na škvrny, ktorý nechajte nejaký čas pôsobiť. Po desiatich až pätnástich minútach naň opatrne položte vlhkú handričku. Použite sušič vlasov alebo nechajte uschnúť prirodzene.
Koženka
- V porovnaní s ostatnými druhmi čalúnenia z umelej kože sa čistí pomerne ľahko. Po prvé budete potrebovať viacúčelový vysávač. Ak ho nemáte k dispozícii, môžete sa zbaviť špiny pomocou tekutého mydla.
- Pridajte kvapku tekutého mydla do misky s vodou.
- Potom vezmite suchý a čistý uterák, najlepšie biely. (Budete vidieť všetky nečistoty, ktoré na ňom ostanú. Budete spokojný.).
- Namočte uterák do mydlového roztoku a utrite ním koženkové čalúnenie.
- Vezmite ďalší suchý uterák a namočte ho do čistej vody. Utrite ním koženku a potom ju nechajte vyschnúť.
- Ak sú na vašom koženkovom čalúnení škvrny, vezmite odlakovač a mierne ním čalúnenie potrite. Netlačte príliš, pretože by ste mohli poškodiť jeho prirodzenú farbu.
Čalúnenie je potrebné vyčistiť zbežne raz týždenne a dôkladne najmenej raz za mesiac. To zvyčajne zvládne bez problémov každý. Ak sú však škvrny nezvládnuteľné, budete musieť kontaktovať profesionálov. Nezabudnite venovať pozornosť všetkým pokynom týkajúcich sa starostlivosti o čalúnenie, ktoré sú súčasťou čalúneného nábytku. Vďaka včasnej starostlivosti a údržbe zostane váš čalúnený nábytok v perfektnom stave aj pre nadchádzajúce roky.
zdroj: livspace.com
Be the first to comment on "Ako si dôkladne vyčistiť čalúnený nábytok"