BEŽECKÁ OBUV NIE JE KAŽDÁ TENISKA, KTORÚ DOMA NÁJDETE

biele tenisky

Je pravda, že k nemu nepotrebujeme žiadne špeciálne náčinie, no práve obuv je tým, čo možno v prípade behu za náčinie označiť. Je to kľúčový prvok k tomu, aby sa pre nás beh nestal namiesto radosti bolestivou útrapou. Správna bežecká obuv sa postará o to, aby neboli naše kĺby nevhodne zaťažované. Je určujúca pre pocit komfortu a ľahkosti pohybu.

NA ČO SA PRI KÚPE NEPOZERAŤ

Značka
Byť fanúšikom niektorej značky je jedna vec, mať obuv, ktorá zodpovedá vašim potrebám, je vec druhá. Ste si istí, že vaša obľúbená značka má v ponuke presne ten typ obuvi, ktorý je pre vás vhodný? Poznáte to aj z práce. Niekedy sa treba vzdať zaužívaných postupov, vyresetovať niektoré systémové nastavenia a nainštalovať nový program, ktorý zohľadní súčasné potreby. Tak je to aj pri výbere obuvi. Občas v záujme zdravia treba opustiť zvyky.

Značiek je na trhu už ozaj veľké množstvo. Ponúkajú kvalitnú bežeckú obuv a zohľadňujú tie najrozličnejšie špecifiká behu a aj typ samotného bežca.

Nepozerajte sa teda na logo, vyskúšajte viacero modelov od rôznych výrobcov a zistite, ako vám jednotlivé druhy sedia na nohe.

Cena

Najdrahšie neznamená automaticky to najlepšie. A naopak, prehnané šetrenie na takej dôležitej veci ako je správna obuv, vás môže v konečnom dôsledku vyjsť pekne draho. Kvalitná bežecká obuv sa cenovo pohybuje v rozmedzí 60-150€. Samozrejme, špecializované profesionálne modely pretekárskej obuvi môžu byť aj podstatne drahšie, avšak tie bežný laický športovec nepotrebuje.

ČO BY VÁS MALO PRI VÝBERE OBUVI ZAUJÍMAŤ

Vaše telo

Máte normálne či vyklenuté chodidlo? Nízku klenbu alebo plochú nohu? Nedochádza u vás k chybnej rotácii chodidla? Máte nadváhu? Pre voľbu obuvi nie je nájdenie odpovedí na tieto otázky zanedbateľné.

Prvá základná analýza chodidla spadá do rúk ortopéda, ktorý zhodnotí, či sú klenby v poriadku, či netreba vložky do topánok, prípadne rehabilitácie. Pretože napríklad zlá klenba môže výrazne obmedzovať pohyb a spôsobovať bolesti chodidiel či lýtok. Ďalšou možnosťou je navštíviť špecializovaný obchod, kde vám na základe behu na bežiacom páse analyzujú ako vytáčate nohu, ako došľapujete, či bežíte cez prsty alebo cez päty a pod. Momentálne sú však na relevantnosť tohto druhu analýzy rôzne názory, keďže na bežiacom páse sa beží úplne ináč ako vonku v prírode či na asfalte.

Čo sa váhy týka, ak ste napríklad robustnejší, aj podrážka by mala byť robustnejšia, aby sa lepšie rozložila hmotnosť, a tým odrazy nôh od zeme. A nielen vaša hmotnosť či chodidlo sú dôležité. Ste muž či žena? Aj to rozhoduje. Rozdiely sa prejavujú v tvare, proporciách, tlmení, celkovej konštrukcii, vo flexibilite medzipodrážky či hmotnosti obuvi. Ženy nemajú len menšie, ale aj užšie nohy, a toto všetko je u špičkových dámskych modelov zohľadnené.

Kde budete behať

Nie je jedno, po akom povrchu beháte. Rozlišuje sa obuv cestná (určená na beh po takých povrchoch akými sú napríklad asfalt či betón) a obuv krosová, resp. trailová (vhodná do terénov ako sú horské cestičky, turistické chodníky atď.). Ak chcete behať v uliciach miest, ale i v prírode, je nutné zaobstarať si obuv zvlášť pre jeden i druhý typ povrchu. Napríklad pre beh v prírodnom teréne je lepší členitejší dezén, zatiaľ čo pre beh na asfalte stačí dezén rovnejší a hladší.

Tlmenie a odpruženie

Pri behu sú zaťažované predovšetkým členky a kolená. Aby ste ich ochránili pred nadmerným zaťažením, potrebujete si vyberať obuv tlmiacu dopady nôh na zem. Mäkkú bežeckú topánku budete vždy pri skúšaní považovať za príjemnejšiu, ale mäkká neznamená vždy najlepšia. Tlmenia bežeckej obuvi musia byť prispôsobené typu bežca a terénu.

Tiež treba brať do úvahy, či uprednostňujete rýchle behy, kedy sa odporúčajú odľahčené topánky, alebo si užívate jogging, kedy postačí klasická bežecká obuv, buď cestná alebo trailová.

„PEKNÁ“ NIE JE KRITÉRIUM

Každý človek je iný – jedinečný. Líšime sa tvarom a veľkosťou nohy, hmotnosťou, telesnou stavbou, bežeckým štýlom, a preto si každý bežec (bežkyňa) musí nájsť tú svoju top topánku. Výrobcovia prichádzajú neustále s novinkami a vylepšeniami, až máte niekedy pocit, že tá obuv už bude pomaly behať za vás. O dizajne ani nehovoriac. Skôr ako sa však necháte zlákať hitom sezóny, je potrebné dobre zvážiť svoje rozhodnutie, lebo nie vždy to, po čom túži vaše srdce je to, čo potrebuje vaše telo.

Ak si nie ste istí, čo je pre vás to najlepšie, poraďte sa. V mnohých špecializovaných obchodoch vám už predajný personál dokáže odporučiť to najlepšie pre vaše komfortné behanie. Zdá sa vám to ako zbytočná námaha? Keby kĺby rozprávali, iste by vám svoj nesúhlas hlasne vyjadrili. Alebo vám už vŕzgajú?

zdroj: http://hovormeoklboch.sk/2015/08/bezecka-obuv-nie-je-kazda-teniska-ktoru-doma-najdete/

Be the first to comment on "BEŽECKÁ OBUV NIE JE KAŽDÁ TENISKA, KTORÚ DOMA NÁJDETE"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*